Шановні читачі!
2 жовтня 2016 року виповнилося 110 років із дня
народження Івана Багряного, видатного письменника і політичного діяча, автора
книг поезії і прози “Золотий бумеранг”, “Тигролови”, “Сад Гетсиманський”, “Буйний вітер”, “Огненне коло”, “Людина біжить над
прірвою” та ін. Ці книги письменника є в нашій бібліотеці.
Відомо, що внаслідок московсько-більшовицькоїокупації письменник був змушений виїхати за кордон, але й там, в еміграції, до останнього подиху боровся за незалежність України, соціальний захист знедолених, розкріпачення кожної людської особистості. Художні й публіцистичні твори І. Багряного видавалися іншими мовами не тільки в Європі, а й у США та Канаді.До Вашлї уваги трохи цікавого з життя українського письменника:
- Справжнє ім'я: Лозов'ягін Іва́н Па́влович
- Тираж перших трьох накладів книги "Тигролови" англійською (The Hunters and the Hunted) становив понад 1 млн примірників, а перше видання голландською (Vlucht in de taiga) мало тираж 200 тис. примірників
- В розпалі Другої світової війни (1941—1945рр.) Багряний пішов в українське підпілля, передислокувався до Галичини
- 1963 року філія Об'єднання демократичної української молоді (ОДУМ) в Чикаго розпочала акцію за надання Нобелівської премії Іванові Багряному, але його несподівана смерть перешкодила офіційному висуненню на цю нагороду (премію дають тільки живим).
- "Тигролови" опубліковані вперше в 1944 році у львівському журналі "Вечірня година", Багряний тоді жив на Львівщині.
- У США Багряному вручили символічний ключ від Нью-Йорка, і 22 січня вивісили синьо-жовтий прапор на будинку міської управи.
- Постійно носив ампулку з ціанистим калієм, про всякий випадок.
- 1925 року Іван під псевдонімом І. Полярний видав в Охтирці невеличку збірку «Чорні силуети: П'ять оповідань».
- 16 квітня 1932 року його заарештували в Харкові й звинуватили «в проведенні контрреволюційної агітації» за допомогою його літературних творів, таких як поема «Ave Maria», історичний роман «Скелька», поеми «Тінь», «Вандея», «Гутенберг», соціальна сатира «Батіг».
- Багряний пробув 11 місяців у камері одиночного ув'язнення у внутрішній тюрмі ГПУ. А 25 жовтня 1932 року його звільнили з-під варти і на три роки відправили до спецпоселень Далекого Сходу. Про період перебування Івана Багряного на Далекому Сході в 1932—1937 роках досі мало відомостей: Охотське море, тайга, життя серед українців Зеленого Клину. Утеча в Україну та арешт у дорозі, новий термін (3 роки) — тепер уже в таборі БАМТАБу.
- Автобіографічні подробиці про ці п'ять років життя — арешт, тортури, втечу із заслання й повернення на батьківщину — письменник використав у романі «Сад Гетсиманський».
- У січні 1944 написав, перебуваючи у Тернополі, поему «Гуляй-Поле».
- 1945 року Багряний емігрував до Німеччини. Як свідчить у «Листах до приятелів» Юрій Лавріненко, "в еміграції теж не було свободи. Не менш, ніж заборонами, перешкоджала гітлерівська Німеччина сформуванню політичної еміграції усілякими «розенбергівськими штабами», в яких псувалися та компромітувалися і дуже пристойні люди. Багряний пішов на Захід і в еміграцію через «оунівське підпілля».
- Іван Багряний написав брошуру — програмний для нього памфлет «Чому я не хочу вертатись до СРСР?», де виклав політичну декларацію національної гідності й прав людини, яка пережила примусову репатріацію, насильство, тортури, приниження як колишній в'язень, остарбайтер, полонений, позбавлений власного імені. Він логічно обґрунтував закономірність еміграції з Радянського Союзу — батьківщини-мачухи, котра пішла на геноцид проти власного народу. 1948 року Багряний заснував Українську революційно-демократичну партію (УРДП) і відтоді цілих 17 років — до самої смерті редагував газету «Українські вісті».
- Письменник був головою Виконавчого органу Української Національної Ради і заступником президента УНР.
- Перша дружина — Антоніна Зосімова, діти: Борис і Наталя. На еміграції одружився з Галиною Тригуб (родом із Тернопільщини). Їхні діти: Нестор і Роксолана.
- 25 вересня 2007 року введено в обіг ювілейну монету «Іван Багряний» із серії «Видатні особистості України» номіналом 2 гривні з нейзильберу, якість — «спеціальний анциркулейтед», тираж — 35 000 штук у капсулах.http://irynadenysjuk.blogspot.ru/2014/10/blog-post_20.html
Комментариев нет:
Отправить комментарий