ТОП-10: КНИГА ЯК ПОДАРУНОК

Але «Друг читача» не зраджує своїм принципам і наполегливо стверджує, що найкращий подарунок — це книжка. Вона справді універсальна, бо на кожен смак можна підібрати щось відповідне. До вашої уваги пропонуємо ТОП-10 книжкових подарунків.

Для любителів пореготати над чимось веселеньким пропонуємо класику жанру, що впевнено позмагається із сучасним телепродуктом, гідним вважатися хіба низькопробною імітацією гумору. Позмагається й переможе! Знайомтеся, хто не знає — бравий вояка Швейк. Він чех, персонаж одного з найвідоміших чеських письменників Ярослава Гашека, він простачок (чи просто прикидається?), змушений воювати на австрійському боці в Першій світовій війні, але своєю пасивною непокорою зводить на пси всі мілітаристські потуги. А тепер українські подробиці: видання добротне, переклад перевірений десятиліттями (здійснив його в 1958 році Степан Масляк), а ілюстрації найсправдешніші — належать перу Йозефа Лади, Гашекового приятеля й активного співтворця «Швейка».

На аргумент про те, що кожна книга написана на певний смак, а тому з подарунком ой як можна промахнутися, є відповідь. Подаруйте «Нові розділи» Братів Капранових. Ця книга є збіркою новел, що тематично продовжує «Кобзар-2000», написаний дуетом авторів, відомих письменників. Назвати «Нові розділи» прозою, що не розчаровує, дозволяють три складники: українська містика, легкий стиль, глибина сенсів, закладена у виразних сюжетах. Під однією обкладинкою зібрано різні жанри — деякі будуть до вподоби чоловікам, а деякі більше припадуть до душі жіночій аудиторії.

Якщо людині, котрій ви шукаєте подарунок, реальність здається цікавішою за художню вигадку, радимо зупинити вибір на книзі «Старий Київ». Це захопливе заняття — поринати в іншу епоху, долучатися до минулого через спогади очевидця. Адже в цій книзі подано самобутні нотатки купця першої гільдії, Олександра Паталєєва. Вони розкривають перед сучасним читачем неповторну атмосферу Києва другої половини ХІХ століття. Щоб уявляти побут і звичаї було легше, у виданні подано спогади й чудові ілюстрації.

А цю книгу найкраще подарувати для своєї половинки, щоби потім насолоджуватися читанням удвох. Ошатний томик із ефектним оформленням є збірником найкращих рядків про чуттєвість, написаних українськими поетами у ХХ столітті. Вирішував, що з нашої лірики удостоїться звання «еротична поезія», упорядник Микола Сулима. І треба сказати, він не прогадав. Тут уся гамма почувань від майже цнотливого «І таке безмежне в коханні: “Мила…”» Валер’яна Поліщука до відвертого «На грудях бачив дві суниці» Дмитра Павличка. В антології бачимо і чоловічий, і жіночий погляд на ці справи (жіночого, правда, менше — може, прекрасна стать соромиться відвертості?). Отже, якщо вам не забракне сміливості, даруйте й чекайте на реакцію.

Цю книгу треба дарувати тим, хто дбає про свою домашню бібліотеку — томик стане її окрасою. А також тим, хто й близько не має бібліотеки — видання її започаткує. Бо книжка справді непересічна. По-перше, це Гоголь, надрукований за прижиттєвими виданнями — без пізніших втручань у тексти. По-друге, Гоголь, ретельно прокоментований: примітки містять унікальні відомості з творчої історії кожної повісті. По-третє, Гоголь, з любов’ю оформлений. Цікаво виконані, скупі в кольорі, проте неймовірно багаті ілюстрації Сергія Якутовича, лауреата Шевченківської премії, приносять справжнє задоволення. Недарма книга отримала міжнародне визнання — вона є лауреатом конкурсу «Мистецтво книги» (Москва) цього року.

Якщо людина, якій ви подаруєте цей путівник, проїде за всіма маршрутами, описаними в «Автомобільній прогулянці Україною», вона матиме повне право вважати, що на туризмі зуби з’їла. Втім, головне в цій справі — бажання. Отже, дарувати цей невеликий за форматом (щоби не займав багато місця в дорозі), але грубенький і чудово ілюстрований путівник радимо для всіх, кому не байдуже задоволення від оглядання історії з географією. А ще тим, кого і трактором з дивана не стягнеш, — адже апетит приходить під час їжі. Від читання описів захопливих маршрутів, які можна прокласти Україною, навіть у найзапеклішого сидня може зблиснути іскра потягу до мандрів.

А що подарувати людині, в якої все є? Треба добирати щось дуже розкішне й солідне. Можливо, найліпшим вибором стане саме книжка, бо ж видавці вміють робити справжнісінькі шедеври. Ось, як приклад, візьмімо чотиритомник «Україна: хронологія розвитку». Чотири книги упаковано в ошатну подарункову коробку; оформлено видання зі смаком, у кольорі — тут видавництво відійшло від сіро-бурих традицій «класичних» академічних видань. А зміст зуміли зробити більш ніж академічним. Книги присвячено історії України — в них поетапно висвітлюється історія нашої Батьківщини від давнини до Нового часу. Подарунковий набір отримав багато нагород, зокрема в конкурсі «Краща книга України», став переможцем Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2008». Навряд чи ці книги власник буде перечитувати перед сном, проте їх корисно мати напоготові — щоб уточнити якийсь факт, підшукати коментар, дібрати аналогію.

До цього видання також будуть звертатися за порадами, але вже іншого штибу, адже книжка із загадковою назвою — кулінарна. Відома телеведуча Даша Малахова за мотивами своєї програми підготувала чудову збірку рецептів. До речі, назва розшифровується просто: картопля у клітинку. Тут є поради для тих, хто хоче побавити своїх рідних екзотичними, проте не складними у приготуванні стравами. Гарні фото, оригінальні рецепти, а найголовніше — всі ці фантазії цілком реально втілити в життя. «Наші кулінарні принципи: швидко, незвично, смачно й дуже ефектно», — каже авторка. І справді, облизуєшся, коли дивишся на такі шедеври, як груша із шоколадним серцем. Отож, даруйте цю книгу із корисливою метою: покуштувати чудові страви, виконані адресатом подарунка.

Найзагадковіший персонаж українського фольклору — Козак Мамай. Народні майстри століттями малювали його на віках скринь, кахлях печей, на дверях, на дереві й на полотні: «Козак — душа правдивая…» На щастя, до наших днів збереглося чимало цих зображень, де Мамай завмер із кобзою в руках, а позаду нього — кінь, прип’ятий до списа, і пістоль, і шабелина, і люлька… Видання «Козак Мамай» містить вичерпну кількість репродукцій із зображень, які збереглися, а також детальні коментарі й професійну розвідку. Це книга для розглядання й водночас фіксація нашого минулого, тому дарувати її треба аматорам образотворчого мистецтва й поціновувачам українських традицій.

А найбільш вдалим із усіх книжкових подарунків стане книга з автографом автора. Новинка чи хіт, проза чи поезія, грубезна монографія чи тоненька брошурка — головне, щоб автор був до смаку тому, кому ви даруєте. Та де зловити «живого письменника»? Радимо ходити на книжкові виставки, презентації та автограф-сесії. Саме там водяться вони — ті, чиї кілька слів на звороті титулки надають для книги ексклюзивності.
Віта Левицька
http://vsiknygy.net.ua/shcho_pochytaty/overview/4898/
Комментариев нет:
Отправить комментарий