Искать в этом блоге

пятница, 13 марта 2020 г.

- «Звід пам’яток історії та культури України: Харківська область м. Чугуїв і Чугуївський район» п









Оксана Коваленко для 7 ІНФОРМ
Місця сили: у межах історичного ареалу Чугуєва розкопками досліджено всього близько 0,2% території
ЧУГУЇВЩИНА: ЩЕ НА ПОЧАТКУ XXI ст. НАШІ ЗНАННЯ ЩОДО СТАРОЖИТНОСТЕЙ ЦЬОГО КРАЮ БУЛИ ДОСИТЬ ДАЛЕКІ ВІД РЕАЛЬНОСТІ
Унікальне видання про багату та насичену історію Чугуєва та Чугуївського району - «Звід пам’яток історії та культури України: Харківська область м. Чугуїв і Чугуївський район» презентували 11 березня у Художній галереї КЗ «Художньо-меморіальний музей І.Ю. Рєпіна» в Чугуєві.
Це вже друга книга із запланованих видань по Харківській області, куди увійшли статті про відомі нерухомі пам’ятки Чугуївщини, що мають історично-наукову цінність.
- Ще на початку XXI ст. наші знання щодо старожитностей цього краю були досить далекі від реальності. Саме давній Чугуїв теоретично пов’язувався то зі скіфськими, то зі слов’янськими, то із давньоруськими старожитностями. Та лише з початком стаціонарних археологічних розкопок у 2004 році стало достеменно встановлено, що історія Чугуєва, як і усієї Чугуївщини тісно пов’язана з ранньосередньовічним Хозарським каганатом. Ці пам’ятки тут широко розповсюджені, а Чугуївське городище в історичному центрі міста було побудоване саме за цих часів, - розповів викладач кафедри історії та суспільно-економічних дисциплін КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія», один із співавторів видання Геннадій Свистун.
Геннадій Свистун акцентував увагу на тому, що робота з вивчення археологічної спадщини Чугуївщини практично тільки почалася, і наш край приховує у землі ще багато секретів сивої давнини. Наприклад, лише у межах історичного ареалу Чугуєва розкопками досліджено всього близько 0,2% території. Він також додав, що Чугуївщину і Чугуїв можна сміливо назвати містичними.
– Це місця сили, що надають нам пращури. Наведу кілька прикладів. Археологи прийшли сюди як у місто, де народився Рєпін – у рєпінські місця, просякнуті духом великого митця. Та раптом на цій землі виявили рєпінську археологічну культуру – співзвучну навіть за назвою до прізвища великого славетного художника. Приходимо на розкопки до Кочетка - знаходимо тамгу Мстислава Великого – славного давнього руського князя, святого християнської церкви. До речі, це єдина знахідка знаку цього Рюриковича, віднайдена поза межами Русі. І вона вже ввійшла до шкільного підручника. Копаємо в Чугуєві - потрапляємо на єдину в межах Східної Європи знахідку тамги Тюргешів, а саме роду Ашина – правителів Великого Тюркського, а потім і Хозарського каганату. Знахідка була зроблена в невеликому розкопі біля відомих всім чугуївцям Торгівельних рядів. Тож можна лише здогадуватися – скільки ще таємничих, культурно-історично значимих сюрпризів приховує чугуївська земля!
Довідково. Енциклопедія є результатом науково-дослідної роботи фахівців в області пам’яткознавства, історії, краєзнавства, мистецтвознавства, архітектури, археології, культурології, а також працівників музейних, архівних та бібліотечних установ.
Видання підготовлене ОКЗ «Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини» за підтримки управління культури і туризму ХОДА та співпрацею із КЗ «Художньо-меморіальний музей І.Ю. Рєпіна» Харківської облради.
Участь у заході 11 березня взяли представники обласної, районної та міської адміністрацій, громадськість.

Комментариев нет:

Отправить комментарий